2014. július 29., kedd

De a kórház?!

Régóta tartozom Nektek egy kórházas bejegyzéssel, mert végül is szakmai gyakorlat álnéven érkeztem ebbe az országba. A ramadán és néhány adminisztrációs apróság miatt a négyhetes gyakorlat kéthetesre rövidült, melyet aztán annyira nem bántunk, legalább több idő jut utazásra.

Mint már említettem, a kórház neve RSUD Panembahan Senopati, fél órára taxival Yogya belvárosától, az egyetemhez tartozó kisebb oktatókórház. Én és Amalia (a spanyol lány) a szülészet-nőgyógyászatra kerültünk, Ági és Athena (az amerikai lány) pedig az általános sebészetre. Ebben a két osztályban – és úgy az egész kórházban – az volt a közös, hogy szinte senki nem beszélt angolul, aki pedig valamennyire mégis, bár ne tette volna…Például az osztályvezetőm nagyon lelkesen magyarázott, csak soha nem tudtam eldönteni, éppen angolul beszél-e a jóember vagyy bahasa indonézül, olyan erős volt az akcentusa.


A főbejárat


A mentőbeálló



Motorbiciklik parkolnak a dializáló centrum előtt


Maga a kórház a Yogyába vezető út mellett van, a bejárattól baloldalt a mentőbeálló, jobbra kissé távolabb a dializáló központ, előtte a motorparkoló. Belül először az ambulanciák várótermébe botlunk, majd továbbhaladva egy félig nyitott körfolyosó-rendszerbe csöppenünk. Egy emelet van csak, ott irodák találhatók főleg. A belső udvarok valami gyönyörűek, kis halastó koi-pontyokkal, hatalmas virágzó bokrok és fák. A hozzátartozók a folyosókon guggolva várakoznak. Nem bánják, hogy fényképezem őket, sőt!



Elkelne egy ilyen kis kert a PAMOKba is nem?:)


Hello...miszter? -hangzott a bizonytalan köszöntés


Kemoterápiára várva


Az első napomon még benéztem a reggeli meetingre, ahol az osztályvezető és az aktuálisan gyakorlatot teljesítő diákok konzultációt tartottak, egyikük éppen az anamnézisfelvétel és terhesgondozás lépéseiről beszélt. Ráparancsoltak, angolul mondja, szegénykémnek egy óráig tartott mire kiszenvedte azt a 12 darab diát, úgyhogy gondoltuk többször már nem megyünk, csak frusztráljuk a jónépet a bulé jelenlétünkkel. Három hely közül választhattunk nap mint nap: szülőszoba, műtő és ambulancia.

  1. A szülőszoba.

Szigorúan tilos utcai papucsban bemenni, le kell cserélni egy külön ide rendszeresített kórházi tangapapucsra. Az indonézek szemmel láthatóan irtóznak a cipő viselésétől, ezért tangapapucsban tengetik mindennapjaikat. Jó ez a lábbeli motorozáshoz, operáláshoz, bevásárláshoz, becak-tekeréshez, buszvezetéshez, hegymászáshoz ésatöbbi. Itt-ott az út szélén lehet látni egy-egy párjavesztett példányt. Sebaj, nagyjából 200 forintért újat lehet venni. Vissza a szülőszobára! Pontosan kétszer annyi bába és nővérke volt jelen, mint amennyi beteg elfér, ez általában jellemző, hogy ezek a népek mindent csoportban csinálnak, mert így sokkal viccesebb, és megoszlik a felelősség. Első reggelem első félórájában tanúja voltam egy gátmetszés érzéstelenítés nélküli összevarrásának, itt égtem ki először, a hideg futkosott a hátamon amikor szegény beteg az oxigénpalackot markolta kínjában, annyira fájt neki. Orvos közel s távol sehol, egy kezdő bába meg a barátnője varrogattak valamit, de baromi rosszul nézett ki a végeredmény. Hallgattunk magzati szívhangot, láttunk vákuumos szülést, én segítettem világra a placentát! Szülés közbeni diagnosztikára csak a magzati szívhangok számolását és a manuális vizsgálatot alkalmazzák, volt ugyan elfekvőben egy CTG, de azt csak a kedvünkért szedték elő. Persze a nővérkékkel is kellett egy jó félórás fotószessönt nyomni, mielőtt elköszöntünk.

  1. A műtő.

Nos igen. A műtőblokkban rendes angol WC nincs, de legalább van egy kisebb mecsetféleség, hogy délben a nép vonulhasson imádkozni ( ötször imádkoznak egy nap: hajnalban, délben, 3kor, 6kor és naplemente körül). Egy közös térből nyílik a 3 nagyobb műtő, a középső volt a nőgyógyászoké általában. De nem gond, hogy reggel ott még elhalt ujjat amputáltak, utána meg jött egy császár. A higiénés szabályokat meglehetősen sajátosan értelmezik, a főorvos szerint a műtét utáni infekciók aránya 20-40%, meg a halálozás is elég magas, de szerintük ez így oké…Itt égett ki másodszor az agyam. Meg aztán itt egy műtét vidám esemény ám! Dübörög a dangdut ( hallgathatatlan indonéz popzene) a rádióban, a műtősfiú táncol, némelyik medikus is, egy csávó alszik a sarokban, többen a fal mellett guggolnak. Minimum tizenketten vagyunk jelen egy műtétnél, plusz a beteg, ebből a fele teljesen fölösleges, csak tortát hegesztenek. Myoma-gyanúval operálnak egy beteget, de felnyitáskor a nőgyógyász főorvosnak valami nem tetszik, megnézi gyors az egyetlen miniatűr ultrahang-képet, amiből preoperatíve felállította a diagnózist. CT persze nincs, laparoszkóp nyilván nincs. Marad az ultrahang. Kisvártatva medikusok egy csoportja vihogva szó szerint betuszkolja a hasi sebész főorvost, hogy ugyan vessen már egy pillantást erre a betegre, mire ő matat valamit homályosan a hasüregben, állítása szerint biopsziát csinál, mert hogy malignus tumorgyanú van, és bezárják a hasat. Mint aki jól végezte dolgát, kivonulunk mind a százan a műtőből, és a következő betegre várva mi mással mint fényképezkedéssel ütjük el az időt. Többen csatlakoznak más műtőkből is, ritka alkalom ez, bulé medikusokkal fotózkodni. Összességében élveztem az ittlétet, mert sok-sok császárt láttam, köztük ikreket is! Egyébként Indonéziában kb. 17x gyakrabban születnek ikrek, mint bárhol máshol a világon. Ezt tanúsíthatom, szinte naponta jött egy ikerterhes kismama.


Somebody call a doctor!


A nőgyógyászok műtője


Aki magának mutat valami szamárfül-félét a háttérben, na ő a szülészet osztályvezetője.


  1. Az ambulancián.

A doki és legalább három asszisztense asztalok mögött üldögélnek, a kismamák ( szinte mindig kispapákkal és gyerekekkel kísérve) hármasával jönnek be, szépen kikérdezik őket, vérnyomás-és súlymérés, majd ultrahang egy 600 éves géppel. Olyan miniatűr a képernyője, alig látni valamit. A terhesség alatt összesen háromszor csinálnak magzati ultrahangot, chorionbiopsziát és genetikai vizsgálatot itt nem, csak nagyobb helyeken. A szűrésnek egyébként csak tájékoztató jellege van, hogy a család fel tudjon készülni a beteg gyermek érkezésére, az abortusz ugyanis ilyen esetben sem elfogadott. Nehezen lehetett bármi információt kicsikarni belőlük, pedig lett volna ezer kérdésem, de sokszor még a legegyszerűbbeket sem értették, sajnos.


A baba életének első ( és korántsem utolsó!) fotója



Leírnék egy nagyon szép szokást, amit láttam. A placentát ( méhlepényt )az indonézek a baba lelke részének tekintik, ezért megszületése után egy agyagedénybe teszik, hogy a család hazavihesse. Ezt utána kb. 40 napig meleg és napfényes helyen kell tartani, így a babának is mindig meleg lesz. Majd utána a család a kertben elföldeli, és megjelölik a helyet. Mr. Yuni ( a vendéglátónk ) megmutatta nekem, hogy hova temették a kislányuk, az ötéves Zizike placentáját: a terasz mellett a kövezetből hiányzik egy darab. Ha a kislány sír vagy valami fáj neki, az apa fog egy kis vizet, imádkozik, majd ezzel meglocsolja a „sírt”, és állítása szerint a kislány nyomban megnyugszik. Mikor ő maga rosszul van, felhívja az édesanyját, ugyan locsoljon már egy kis megáldott vizet az ő placentájára, hogy jobban legyen. Megkérdezte, mi mit csinálunk a placentával. Mondtam neki, hogy kuka. Erre először a szívéhez kapott, majd a fejéhez, szinte lefordult a székről a szörnyülködéstől, hogy micsoda barbár nép ez a magyar, kidobják a szemétbe a baba lelkének egy részét! Majd mélységes szánalommal nézett rám, hogy most már mindent ért, hogy én szegény pára miért bolyongok a világban, nem találom a helyem, hiszen a placentámmal annak idején rútul elbántak, és a lelkem egy része most is szabadon kószál valahol a szellemvilágban…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése