2014. augusztus 8., péntek

Újabb vulkános kalandok: Bromo és Iljen

Kedves Olvasó! Elnézéskéréssel tartozom a hosszú szünet miatt, már többen aggodalmatokat fejeztétek ki, ugyan mi történt, miért nem írok? Hát elmondom, Bali történt, másfél hete érkeztem eme csodás szigetre, melynek krónikáit több bejegyzésen keresztül lesztek kénytelenek hallgatni…Node! Idáig el is kellett jutni. Ennek kalandjait regélem el Nektek ebben a szokatlanul hosszúra nyúló bejegyzésben. Vegyetek egy bögre kávét/teát a kezetekbe, dőljetek hátra és olvassátokJ

A történet fonalát Yogyakarta vasútállomásán vesszük fel, július 26-án, egy szombat estén. Miután könnyes búcsút vettünk Miszter és Miszisz Yunitól, szállásadóinktól, eltaxiztunk a vasútállomásra, ami nagy meglepetésemre messze felülmúlta várakozásaimat: biztonsági őrös beléptetőrendszer, bőrfoteles váróterem az emeleten, 0-24-ben nyitva tartó kávézó, és ingyen wifi! A Keleti-Nyugati-Déli-pályaudvarok példát vehetnének! Egy héttel ezelőtt interneten vásároltunk jegyet  Malangba, Kelet-Jáva egyik nagyvárosába. Feltett szándékunk volt ugyanis – a Merapi-vulkán meghódításán felbuzdulva – hogy megmásszuk a másik két híres vulkánt is Jáva szigetén, nevezetesen a Bromo-t és az Iljen-t. Ezekre a helyekre nem nagyon egyszerű eljutni, de legalább bonyolult, és alkalmanként drága.


Így szeltük át Jáva szigetét


Szóval a vonatunk Malangba hajnali 3-kor indult volna, ha nem késik egy órát, de késett. Az executive class-ra vettünk jegyet ( 10.350 Ft), volt még business ( ez a középkategória) és economy ( ez a fapados). Az executive-ra a jegy kétszer annyi volt, mint az economyra, de csak kicsivel drágább, mint a business-re, szóval gondoltuk kirúgunk a hámból. És milyen jól tettük. Ugyanis lehet, hogy a menő executive-on hátradönthető ülés volt, de maximumon ment a légkondi, és nem sűrűn takarítottak…Összesen tíz órát vonatoztunk, majd Malangba érve egyből buszra szálltunk, és Probolinggo-ba zötyögtünk. A busz olcsó ( kb. 500 Ft), a körülmények indonézek (mint azt már korábbi bejegyzésemben említettem volt).  A három spanyol lány ( Amalia volt velünk gyakorlaton, plusz még két másik leányzó) voltak szívesek és megengedték, hogy betársuljunk hozzájuk a Bromo-túrára, így ugyanis jóval gazdaságosabb volt az autóbérlés. ( Kb. 2500 Ft-ra jött ki az egész túra) Az egyikük még szállást is szerzett a CouchSurfing oldalon, bár ez utóbbiban nem volt sok köszönet, majd meglátjátok. Aki még nem hallott róla: a CouchSurfing egy olyan oldal, ahol meghirdetheted, ha van egy szabad kanapéd/ágyad, és fogadhatsz utazókat a világ minden tájáról, ami jó neked, új emberekkel találkozol, és jó a turistának is, ugyanis nem kell fizetni a szállásért, a rendszer szívesség-alapon működik. Én eddig csak egyszer próbáltam, Rotterdamban, akkor brazil cserediákoknál aludtunk egy éjszakát, együtt főztük a vacsit, saját szobánk volt, reggelit is kaptunk, szóval nagyon jó élményként maradt meg bennem.

Vissza Indonéziába! Probolinggo világváros buszállomásán Dodik ( ő lesz a szállásadónk, angolul mérsékelten jól beszélő srác) és egy barátja, a sofőr,  összeszedtek minket, csomagjainkat pedig ismeretlen helyre, egy másik „baráthoz” transzportálták. Már megfigyeltem, hogy ha bármire szükség van (taxi,szállás,információ), itt mindenkinek van egy barátja valamire, I will call my friend, mindig ez a válasz, aki véletlenül éppen azzal foglalkozik, ami neked kell. A hétszemélyes kocsiban ültünk kilencen: a három spanyol lány, Ági, Athena (az amerikai lány) és én, valamint egy random japán hátizsákos turista (Tomo, ő még később Balin is előkerül), Dodik és a sofőr. Azt hittem, hogy az egész estét betöltő vonatozás majd félnapos buszozás után esetleg letusolhatok, de nem, közölték, hogy most azonnal indulunk megmászni a Bromo-t, mert ma ért véget a ramadán, és holnap turisták százai támadják be a vulkánt, esélyünk se lesz. Oké, csak az a bökkenő, hogy rajtam tangapapucs volt, és a mászócipőm a kofferban maradt, ami ugye ismeretlen helyre távozott. De nem volt apelláta, egy óra kéjutazás (arcom eggyé vált a hátsó üléshez tartozó ablakkal) a kanyargós hegyre fel, és már gyönyörködhettünk is a naplementében, melyhez a díszletet a Bromo és a többi környező vulkán szolgáltatta.


Szép, nemdebár?


Majd Dodik megmutatta nekünk a titkos lejárót, ami a homoksivatagon át elvezet a Bromóhoz, és így legalább nem kellett kifizetnünk a cirka 4.000 forintos belépőt a nemzeti parkba ( Bromo Tengger Semeru Nemzeti Park). Nekivágtunk hát a sivatagnak, na nem volt vészes, 45 perc alatt elértük a Bromo lábát, innen meg húsz perc alatt fenn voltunk a kráternél. Sehol senki rajtunk kívül ( a napfelkeltéhez érkeznek a turistahadak), csak pár kósza lovas és dzsip, akik jó pénzért felvisznek oda, ahova gyalog is fel lehet jutni. A kráterhez már lépcsők vezetnek fel, és ha bírod a kénszagot ( mint Kehidakustányban a záptojásszagú gyógyfürdőben – dejóóó is volt!), akkor lehet ámuldozni a hatalmas kráterből felfelé gomolygó füstben. A Bromo is aktív vulkán, persze, de mivel elég kicsi, és nincs is falu a közelben, kitörésekor nem csinál akkora apokalipszist, mint a Merapi. 


Útban a Bromo felé


Magányos, de nem cédrus


Árva tangapapucs...nem csak én másztam flipflopban, ezek szerint


A kráterhez vezető lépcsőkről visszatekintve


A kráter oldalán sok-sok virágcsokor látható, ehhez tartozik egy legenda, amit most itt közkinccsé tennék:

A szultánnak és feleségének nem született gyermeke, pedig nagyon vágytak már az utódra. Kérték az isteneket, hogy ajándékozzák meg őket gyermekekkel. Az istenek meghallgatták őket, és megígérték, lesznek utódok, de cserébe a legkisebbet fel kell áldozniuk, köszönetképpen. A szultán és felesége beleegyeztek, s nemsokára gyerekzsivaly töltötte be a palotát, ugyanis egymás után huszonöt csemete született. Az istenek azonban benyújtották a számlát, és követelték, hogy a legkisebb fiút dobják a Bromo kráterébe áldozat gyanánt. A szülőknek persze nem volt szívük ezt megtenni, mire az istenek megfeneyegették őket, hogy ha nem teljesítik a megállapodást, a vulkán kitör és a földdel teszi egyenlővé a virágzó várost. Meghallotta ezt a legkisebb fiú, elindult hát, és belevetette magát a forró lávába, önmagát áldozva fel, hogy megmentse a várost, a szüleit és testvéreit. Az ő tiszteletére dobják a látogatók a virágokat a kráterbe.


Füstölgő Bromo


Emlék-lakat


Visszaérve az autóhoz, már bőven sötét volt, s Dodik elkalauzolt minket a házához, közben többször megkérdezte, hogy biztosan nem akarunk-e inkább hotelbe menni, mert az ő körülményei elég indonézek. Mondtuk ááá nem gond, nem vagyunk mi válogatósak! Dodik egy kicsi faluban lakott valahol a hegyoldalban, sötét volt ezért nem láttuk, merre mentünk, plusz én el is aludtam. Megérkezvén egy nagy csapat fogadott minket, Dodik népes családja, akik mind egymás mellett laktak. Tyúkok és kacsák szaladgáltak mindenfelé, ajtó nem volt a házakon, elektromosságon kívül semmi egyéb komfort. A házba belépve rögtön leültettek minket, majd – mivel Dodikon kívül senki nem beszélt egy árva kukkot sem angolul – a húszfős família csak állt/ült és bámult minket. Elég kényelmetlenül éreztem magam, szerettem volna már így 24 óra utazás plusz egy vulkánmászás után lefürödni, hát érdeklődtem, hol tehetem ezt meg? A következő történt: kivezetnek a hátsó kijáraton, és egy malacól-jellegű betontákolmányra mutatnak, hogy ez az. Nyeltem egyet, és nekivágtam, tisztálkodószerekkel felvértezve. Jobbra nézek, három tehén kacsint vissza rám, egy tyúk a kiscsibéivel méltatlankodva kikerül. Elbotorkálok a sötétben a szénabálákkal szegélyezett úton a „fürdőig”. Ilyet még nem láttatok…A fél tető hiányzott, a másik fele palatető, egy árva izzó pislákolt középen. Jobbra egy nagy betonvályú, benne víz, a csap nem működött. Balra egy nagy placc, szélén egy lyuk, ez lett volna a WC. Cuccaimat egy rozsdás százasszögre akasztottam, ami  a málló vakolatos falból kandikált ki árván. Fogtam a szebb napokat látott csöbröt, és merítettem a kétes tisztaságú vízből, miközben egy kacsa nézett be a deszkaajtó résén át. Annyira szürreális volt az egész, itt állok valahol Kelet-Jáván, halvány lila segédfogalmam sincs hogy pontosan hol, egy vadidegen család vendéglátását „élvezve”, és merem magamra a vizet egy vályúból, miközben egy kacsa kukkol.  Először sírni akartam, aztán inkább elröhögtem magam, ez tűnt a túlélés szempontjából a kedvezőbb opciónak. Én még jól jártam, ugyanis Athena másnap reggel mesélte, hogy amikor ő ment fogat mosni, a vályúból egy jól megtermett hal bukkant a felszínre, majd tűnt el ugyanolyan gyorsan. Multifunkcionalitás, ez az indonéz kollégák jelszava. Fürdő és akvárium egyben, na meg spájz is, a halat úgyis elfogyasztják nemsokára.


A fürdőbe vezető út


Dodik,anyukája és mi


Kifelé menet még odabiccentettem egyet a teheneknek, majd megmutatták a szobát, ahol Ágival alszunk majd. Szerintem az ágyneműt még soha nem mosták ki, így leterítettem az Etihad Airlines járatáról eltulajdonított takarót (milyen jó, hogy lenyúltam, most van mire feküdni! Amúgy a takaró az utazás további részében is rendkívül hasznosnak bizonyult.). A párnát a sarkánál fogva kitettem az éjjeliszekrényre, ugyanis szabályosan ragadt a kosztól. Amikor Dodik az anyukájával benézett, nagyon csodálkoztak, hogy miért nem használjuk a párnát? Előadtam egy ködös sztorit arról a fura magyar szokásról, hogy mi elvből nem alszunk párnán, tiltja a vallásunk. Ügyelve, hogy le ne csússzak a takaróról, éjfél körül álomba szenderültem. Hajnalban tűzijátékra és hangos éneklésre, örömujjongásra ébredtem: a falubeliek ünnepelték a ramadán végét. Hajnali fél ötkor. Lehetetlen volt tovább aludni. Ajtaja persze nem volt a szobának, így betévedt egy nő, fogalmam sincs ki volt, felkapcsolta a villanyt majd vihogva kirohant, eltévesztette a házszámot, gondolom. Majd bejött egy macska is (volt a háznál vagy száz), az meg megállt az ágy mellett és elkezdett nyávogni, mintha fizetnének érte. Pánikszerűen hagytuk el a helyet reggel kilenckor. A család tényleg nagyon kedves volt, csak hát fáradtak is voltunk, meg folyton bámultak is, meg a ház se volt nagyon EU-konform…Szóval kissé megtépázott idegekkel szálltunk fel a buszra Ágival és Athenával, és indultunk a következő úti cél, az Iljen vulkán felé. A spanyol lányok szerveztek magunknak idegenvezetőt meg szállást, ahol nekünk már nem volt hely, így kedvesen felajánlották, hogy innentől oldjuk meg magunk…Nem is láttuk őket aztán többet, csak egyszer még véletlenül összefutottunk az Iljen tövében.

Probolinggóból – a Lonely Planet tanácsa alapján – Bondowoso-ba buszoztunk (újabb két óra luxusbuszozás), innen lehet ugyanis a legkönnyebben megközelíteni az Iljen-vulkánt. Szállást is néztünk magunknak az útikönyvből, meg hogy hogyan kell oda eljutni, szóval nagyon hasznos a Lonely Planet, tudom ajánlani. Igen ám, csak amikor megérkeztük Bondowosóba, közölték a helyi erők ( hivatalosnak tűnő arcok) hogy micsoda pech, ma már nem megy busz oda, ahova mi mennénk, megjegyzem délután kettő óra volt! És csakis egy módja van annak, hogy elérjük célunkat még ma, ha bérelünk tőlük egy autót sofőrrel átszámítva potom 12.000 forintért. Fél óra alatt minden képességünket latba vetve lealkudtuk ezt az összeget 10.000 forintra, és már jött is a barát, aki éppen transzporttal foglalkozott…Fura egy rendszer ez, a turistákat ott ejtik át, ahol tudják, füllentenek a buszokról, hajókról, hogy már nem is járnak, de még a hivatalos jegyirodában is!!! Majd felajánlanak egy sofőrt elképesztő pénzekért…nem állítom, hogy velünk is ez történt most, lehet hogy tényleg nem ment busz ( az útikönyv szerint délután 4-kor menne az utolsó…), de többször, több helyről hallottam már, hogy itt ez a taktika, sőt sokszor a helyi járatokra a turistáknak jóval drágább a jegy, mint ugyanoda a helyieknek. Sajnos ez megy sok-sok helyen, például Indiában is, úgy tudom a Taj Mahalba ötször annyi a belépő, ha turista vagy….Ez egyike azon bosszúságoknak, amin túl kell tenned magad, ha utazol, különben hazavágja a hangulatodat. Van ilyenből bőven, de hát itt vagyok, utazom, mert összességében nekem még mindig megériJ

Szóval jött ez a sofőr, két keserves órát robogtunk tengelytörő utakon, majd megérkeztünk az Arabica szállóhoz, az Iljen-vulkán tövében. Foglalásunk nem volt, készpénzünk sem, csak reméltük, hogy nem küldenek el, ugyanis nem volt B tervünk. Iszonyatos szerencsénk volt, mert megkaptuk a legeslegutolsó szobát, csak hát nem tudtunk fizetni, mert kártyát nem fogadtak el…a legközelebbi pénzváltó és ATM meg kétórányira van innen autóval. Egyedül nálam volt amerikai dollár készpénzben, nagy nehezen meggyőztem őket, hogy fogadják el, valami baromi rossz árfolyamon átváltva, de mit bántam én, ha kapunk érte egy ágyat meg meleg vezetékes vizet. Így sem volt egyébként annyira horribilis, hárman fizettünk összesen kábé 10.000 forintot. Azt hiszem, itt ért el minket egy lelki mélypont, legalábbis engem. Nagyon fáradt voltam, rúpiám egy szál se, még meg kell mászni a vulkánt is, amihez hajnali egykor kell indulni, és utána még el kell jutni valami kikötőbe is, hogy átjussunk Bali szigetére, ahol még szállásunk sem volt, csak egy halovány terv, hogy merre induljunk. Kétségek között hajtottam álomra a fejem.


Az Arabica szálló bejárata


Fél egykor csörgött a vekker, a dzsip már várt minket. Előző este lezsíroztuk a szálloda főnökével, hogy a sofőr megvárja, amíg leérünk a hegyről, és utána elvisz minket a kikötőbe, és megáll egy ATM-nél, hogy ki tudjuk fizetni. Szóval kocsival nagyjából 20 percet mentünk az első checkpoint-ig, ahol kipengettük a súlyos 300 forintos belépőt, majd nekivágtunk a vulkánnak. Lámpánk persze nem volt, miért is lett volna? Athena az iPhone-jával világított, meg szerencsére annyira sokan voltak körülöttünk, hogy láttuk is néha, hova lépünk. Sok helyen írják, hogy vezetőt kell bérelni, szerintem felesleges pénzkidobás, teljesen egyértelmű az út felfelé, csak követni kell a többieket. Egy közepes nehézségű hegymenetben egy óra alatt felértünk a kráterhez, ahol nem láttunk mást, csak a mélyben pislákoló kék lángokat. A turisták jórészt ezért a „kék tűzért” másznak fel ide napkelte előtt. Lent a kráterben kénkitermelés folyik, a munkások már jóval előttünk ott voltak. Veszélyes és egészségre káros egy kénbányában dolgozni, ezeknek a szerencsétlen dolgozóknak két hatalmas kosarat (egyenként 40 kg a súlyuk) kell a kráterből felcipelni azon az úton, ahol én gatyaféken mentem le. Mindezt persze potom pénzért. Lent pedig annyira erős a kénszag, hogy csípi a szemed, szerencsére kéznél volt egy műtősmaszk ( mostantól mindig lesz nálam egy, ez is többször hasznosnak bizonyult!), így legalább tudtam lélegezni.

A kráter tetején egy tábla figyelmeztet az életveszélyre, azaz senki ne menjen le oda, mert több óvatlan turista is életét vesztette már odalent. Minket ez nem nagyon zavart, az iPhone fényénél alászálltunk, tekintetünket megbabonázta a mélyben a  kék tűz. Nem volt egy sétagalopp, én félúton bemutattam egy igen elegáns fenékreesést, eredménye tenyérnyi bőrhiány a bal combomon, meg két lehorzsolt tenyér. De ez is megérte. A kék tűzet óriási sárga kéntömbök vették körül, sajnos jó fotót nem tudtam csinálni, ehhez az én kis Fujifilm gépem kevés, hát kölcsönveszek párat az internetről.


Athena is beállt kénányásznak, egy kicsit



Kénóriások a kráterben


A kék tűz. Forrás: Google Pictures


A kék tűz, meg a kén. Forrás: Google Pictures


És ilyen világosban. Forrás: Google Pictures


Egy pontot lehetett látni, ahogy a csöveken keresztül előtör a cseppfolyós kén, és nonfiguratív alakzatba rendeződik. Hogy miért kék a láng, azt ne kérdezzétek, nem figyeltem eléggé kémiaórán. Aki tudja, írja meg nekem, hálás leszek érte!
Miután már nem bírtuk tovább a kénszagot, és kigyönyörködtük magunkat a kékségben, visszamásztunk a peremre, hogy onnan nézzük a napfelkeltét. Még bőven sötét volt, mikor felértünk. Soha ilyen csillagos eget, soha ennyi hullócsillagot nem láttam! Elindultunk a peremen, útközben összeszedtünk egy 19 éves angol csajszit, Ellent, aki később Balin is útitársunk lett. Ahogy kelt fel a nap, lassan világosodott és eloszlottak a felhők, a szemünk elé tárult a kráterben elterülő hatalmas, kék tó, háttérben a hegyekkel és a felhőkkel. Mikor ezt megláttam, nos, azon pillanatok egyike volt itt Indonéziában, ami könnyeket csalt a szemembe…


Kawah Iljen


Summit of my life!!!


Napfelkelte




Vagy egy órát ájuldoztunk a gyönyörűségtől, mire rászántuk magunkat az indulásra. Lefelé persze még gyorsabb volt, és a dzsip is ott várt minket. Nagyjából másfél óra volt lefelé az út, egészen a kikötőig vitt minket a sofőr. Ott megváltottuk a jegyet, nem volt vészes, ha jól emlékszem 600 forint körül, és felszálltunk a Balira tartó kompra. A nap második csodája volt, mikor a hajón ülve, jázminteát szürcsölgetve először láttam meg az istenek szigetét. Nagyon hosszúra nyúlt ez a bejegyzés, innen folytatom, senki ne menjen sehová, a reklám után jönnek a Bali-krónikák!


A háttérben Bali

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése